VITAL JUST – čistící gel – protěž alpská

PROTĚŽ ALPSKÁ

Protěž alpská

Latinský název: Leontopodium alpinum

Je to vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých, pokrytá jakoby bílou plstí – odtud název plesnivec. Přímá lodyha je vysoká asi 5-30 cm. Listy má nejen přízemní, ale také lodyžní. Květenství je několik úborů, uspořádaných dále do strboulu. Barva květů je bílá až žlutobílá, květy jsou plstnaté, porostlé jemným chmýřím. Pochází z evropských a asijských pohoří. Nejblíže nám ji přirozeně najdeme v Alpách a Karpatech. Roste vždy na vápenci, v Alpách až do nadmořské výšky 3000 m.

 

Překlad latinského názvu rostliny zní doslovně "lví tlapka", za což může plstnatý, jakoby "kožešinový" vzhled květů. Přizpůsobila se tvrdým klimatickým podmínkám a přitom si uchovala svou čistou krásu. Není tedy divu, že výtažek z protěže může poskytnout přirozený koktejl látek, které účinně bojují s volnými radikály, jako je UV záření, cigaretový kouř a další chemické škodliviny. Volné radikály jsou primární příčinou procesu stárnutí pokožky. Výtažek z protěže alpské je ten nejlepší antioxidant, který známe.

 

Je více než 1,35x účinnější než čistý vitamin C. Díky této speciální rostlinné formuli získává pokožka jemnost a posiluje svůj obranný mechanismus. Produkty obsahující protěž alpskou mají rovněž antibakteriální, antiseptické a protiplísňové účinky. Všechny tyto léčivé účinky byly ověřeny i laboratorními lékařskými testy.

 

Protěž alpská však na svou oblíbenost doplatila, byla velmi často trhána milovníky hor jako suvenýr z cest, a tak není divu, že byla zařazena mezi první chráněné rostlinné druhy. Pro účely výroby produktů firmy JUST s obsahem extraktu z této rostliny se protěž pěstuje na plantážích na základě povolení ve Walliských Alpách. Sběr i zpracování rostlin je prováděn šetrně s velkým podílem ruční práce.

U nás tuto vzácnou květinu ve volné přírodě téměř nenajdete, pěstuje se ale na zahrádkách jako velmi oblíbená skalnička.